Liczba samolotów dostarczonych przez obu producentów, którzy razem nadal mają duopol na świecie, jest nadal niższa niż w okresie przed pandemią koronawirusa – przypomina „Financieele Dagblad”. Airbus otrzymał w zeszłym roku zamówienia na 820 nowych samolotów, natomiast jego amerykański konkurent na 774 jednostki. Boeing Rozpocznij handel i inwestowanie aby uzyskać zysk dostarczył w zeszłym roku 480 samolotów pasażerskich, wynika opublikowanych przez amerykańską firmę danych. Lepszymi wynikami może pochwalić się Airbus, który w tym samym czasie oddał do użytku 661 jednostek. „FD” zauważa jednocześnie, iż Airbusowi nie udało się założyć planowanej sprzedaży 700 samolotów w 2022 r.
Europejski producent samolotów Airbus dostarczył w ubiegłym roku więcej samolotów niż jego amerykański konkurent Boeing – wynika z informacji przekazanych przez obu producentów. Europejski producent samolotów Airbus dostarczył w ubiegłym roku więcej samolotów niż jego amerykański konkurent Boeing – wynika z informacji przekazanych przez obu producentów. Airbus otrzymał w zeszłym roku zamówienia na 820 nowych samolotów, natomiast jego amerykański konkurent na 774 jednostki.
Europejczycy nadal silnie popierają Ukrainę. Ale nie wszyscy chcą jej w NATO
Programy śmigłowców wojskowych NH90 i Tiger opierają się na rosyjskim tytanie, co znajduje potwierdzenie w dokumentach Airbusa z 2019 roku. Zaledwie cztery miesiące wcześniej Boeing odnowił kontrakt z rosyjskim VSMPO-Avisma, dostawcą tytanu, na kolejne lata. Rosyjskiej firmie nie pozostało nic innego, jak wydać oświadczenie, w którym „wyraża ubolewanie” z powodu tej decyzji. W oświadczeniu napisano, że rosyjska firma będzie teraz szukała nowych rynków zbytu. Nasze zapasy i dywersyfikacja źródeł tytanu zapewniają wystarczającą podaż do produkcji samolotów” – napisał Boeing w oświadczeniu, które cytuje Reuters.
- Wielu przewoźników musiało zostawić swoje Boeingi 747 na ziemi, bo wzniesienie ich w powietrze było po prostu za drogie.
- Produkcja europejskiego olbrzyma potrwa jeszcze tylko do 2021 r., poinformował w lutym br.
- Z erą jumbo jetów wiążą się też tragiczne wydarzenia, jak choćby zamach bombowy z Lockerbie w 1988 r.
- Pierwszy komercyjny lot Boeinga 747 pod flagą PanAm prowadził 21 stycznia 1970 r.
Z erą jumbo jetów wiążą się też tragiczne wydarzenia, jak choćby zamach bombowy z Lockerbie w 1988 r. Z ponad 500 śmiertelnymi ofiarami, kiedy na lotnisku na Teneryfie zderzyły się dwa samoloty. Wersja transportowa samolotu rozbiła się z tego powodu o budynek mieszkalny w Amsterdamie. Szef australijskich linii lotniczych Qantas Alan Joyce wysłał na emeryturę ostatniego Boeinga 747 ze swojej floty. Ostatnia podróż wiedzie go na pustynię Mojave w Kaliforni.
Chińczycy chcą konkurować z Boeingiem i Airbusem
Jako że ceny biletów ustalało wówczas jeszcze państwo, linie lotnicze kusiły pasażerów luksusem. Do dzisiaj Boeingi 747 przewiozły blisko sześć miliardów pasażerów. Pierwszy komercyjny lot Boeinga https://www.investorynews.com/najnowsze-ethereum-price-i-analysis-eth-do-usd/ 747 pod flagą PanAm prowadził 21 stycznia 1970 r. Polecieć mogło ostatecznie tylko niespełna 360 i to z przeszkodami. Po przegrzaniu się turbiny wszyscy musieli się przesiąść do innej maszyny.
Qantas były kiedyś jedynymi na świecie liniami lotniczymi z flotą jumbo jetów. Dziś na całym świecie lata ich jeszcze 30, większość z nich to frachtowce. Boeing dostarczył w zeszłym roku 480 samolotów pasażerskich, wynika opublikowanych przez amerykańską firmę danych. Lepszymi wynikami może pochwalić się Airbus, który w tym samym czasie oddał do użytku 661 jednostek. „FD” zauważa jednocześnie, iż Airbusowi nie udało się założyć planowanej sprzedaży 700 samolotów w 2022 r. Branża stawia dziś na mniejsze, dwusilnikowe samoloty, które zużywają mniej paliwa.
Start jumbo jeta przesunął się w końcu o prawie siedem godzin. Pod koniec ubiegłego tygodnia British Airways poinformowały, że wycofują z eksploatacji swoje wszystkie samoloty Boeing 747 i to ze skutkiem natychmiastowym.
Kryzys naftowy przyhamował też Boeinga 747
Koncern Boeing już przed rokiem zamówił ponoć u dostawców ostatnie części do giganta. Biorąc pod uwagę, że przez miesiąc powstaje połowa samolotu, „królowa niebios” ma jeszcze tylko jakieś dwa lata, przyznał rzecznik amerykańskiego koncernu. W ostatnich pięciu dziesięcioleciach Boeing 747 przyczynił się do rewolucji w globalnym ruchu lotniczym. Lotniska zamieniły się w wielkie węzły komunikacyjne. Dzięki pojemności jumbo jetów można było nagle transportować bardzo wielu pasażerów na trasach długodystansowych.
Airbus nie zrezygnował (jeszcze?) z rosyjskiego tytanu
Produkcja europejskiego olbrzyma potrwa jeszcze tylko do 2021 r., poinformował w lutym br. Według agencji Bloomberg wszystkie z 12 zamówionych jeszcze u Boeinga samolotów, to maszyny transportowe. Pasażerskich Boeingów 747 od lat nikt już nie zamawia. Jak podała agencja Reutersa, ostatnie zlecenie pochodziło z roku 2917, a dwa jumbo jety zamówił rząd USA, jako prezydenckie maszyny Air Force One. Podczas gdy jeszcze pod koniec lat 60-tych XX wieku na latanie mogli sobie pozwolić tylko zamożni, bilety na jumbo jety były już na kieszeń normalnie zarabiających.